Telemedycyna w ofercie Compensy

Compensa dodała do swojej oferty ubezpieczeń zdrowotnych usługi telemedycyny.

Klienci otrzymali możliwość kontaktu z lekarzem gdziekolwiek są. Wystarczy dostęp do telefonu lub laptopa. Pacjenci będą mogli skorzystać ze zdalnej konsultacji w formie rozmowy telefonicznej, wideokonferencji lub czatu. W pierwszym etapie wprowadzenia telemedycyny dostęp do niej otrzymalo 10 tysięcy klientów Compensy. Jednak Dorota Bartkowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensie zaznacza, że docelowo widzi te rozwiązania jako stały element produktów towarzystwa.

Klient ma do dyspozycji szerokie spectrum specjalistów, m.in. ortopede, endokrynologa, alergologa, kardiologa czy położną. Pacjenci mogą kontaktować się z lekarzami w sprawie każdego, nawet najmniejszego problemu, mogą porozmawiać na temat szczegółów swojej choroby, przyjąć zalecenia dotyczące leczenia oraz omówić wyniki badań. Istnieje również możliwość uzyskania elektronicznej recepty lub skierowania. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na konsultacje to, w przypadku najpopularniejszych specjalizacji kontakt następuje w dniu zgłoszenia (pediatra i internista mniej niż 2 godziny), natomiast jeśli chodzi o mniej popularne sprawy pacjent poczeka maksymalnie 3 dni.

Dorota Bartkowska podkreśla, że Compensa nie zamierza zlikwidować bezpośredniego kontu z lekarzem. Zaznacza, że jest to tylko usprawnienie i kolejny krok na drodze rozwoju. Na pewno znajdą się klienci, którzy doecenią oszczędność czasu i pieniędzy jakie niesie za sobą program telemedycyny.

 

PATRON Sp. z o.o.
20-301 Lublin , ul. Fabryczna 3/3
NIP: 9462665520 REGON: 366198197
KRS: 0000656404
 +48 81 446 59 45
 +48 663 959 007
 kontakt@eubezpieczenia.eu
 PATRON Sp. z o.o.